Kalendář 2017 - rozhovor s hvězdami

Dobrý den,


v pondělí 27. června 2016 se na podporu Sdružení pro komplexní péči při dětské mozkové obrně (SDMO) fotil charitativní kalendář pro rok 2017. Do kalendáře se fotily známé osobnosti: Radko a Karolína Gudasovi, Michal Neuvirth, Filip Paradiso, Jitka Molavcová, Petr Kutheil, Lukáš Vilt, Vlastimil Harapes, Lucie Černíková, Tomáš Martinka, Michal Stejskal, Denisa a Natálie Grossovy. V průběhu focení jsem položila patronům SDMO sourozencům Gudasovým pár otázek. Z přátelského rozhovoru, při kterém na mé dotazy odpovídali s chutí jeden přes druhého, jsem pro vás sepsala to nejdůležitější.

Nabídku stát se patrony SDMO dostali od Denisy Toráčové, místopředsedkyně Výboru SDMO. Denisa je Radkova spolužačka ze školy z Berouna a znají se s ní strašně dlouho. Jako malá jezdila Karolína do lázní, protože měla skoliózu páteře. Tam se potkávala s lidmi s různým zdravotním postižením. I to bylo důvodem, že se rozhodli pomoci právě organizaci podporující lidi s dětskou mozkovou obrnou. 
Když se má pomáhat, tak není třeba dlouhého rozhodování, říkají shodně, takže se rozhodli téměř ihned. V podstatě se jen dohodli, kdy, proč, co a jak.

Karolína již sdružení pomáhá svými koncerty a nyní se společně rozhodli pomoci s kalendářem. Oba mají spoustu fanoušků na sociálních sítích, kde mohou tyto aktivity zviditelnit. Způsobů, jak se dá pomoci, je sice spousta, ale tohle je jim blízké.
Radko i Karolína se shodli, že jim sdružení dává radost z pomoci, dobrý pocit, když se něco povede, stačí odejít s úsměvem a naopak nějaký úsměv rozdat. To je prý to nejlepší, co mohou dostat.

Všichni vědí, že tatínek sourozenců byl výborný hokejista, tvrdý obránce, stejně jako jeho syn, takže je jasné, kdo Radka k hokeji přivedl. Jak to ale bylo, s Karolínou a divadlem? V jakém divadle nebo jakou roli by si ráda zahrála, co je jejím velkým snem?

Maminka sourozenců zpívala v Severáčku v Liberci, takže talent má Karolína asi po ní. Nejdříve závodně tančila, ale měla problémy se zády, tak hledali, co by mohla dělat. Rodiče ji dali do základní umělecké školy na zpěv, kde to ale Karolínu moc nebavilo. Shodou okolností a náhod udělala konkurz do divadla Semafor a od té doby hraje.
Velkým snem Karolíny je zahrát si v New Yorku v divadle Broadway, ale to je pro ni prý takové Sci-Fi. Má spoustu krásných rolí v Praze, a když to takhle bude dál, bude spokojená.

Radko má snů hodně, hlavně těch hokejových: olympiáda, Stanley cup, světový pohár. Tyto turnaje přicházejí v průběhu kariéry a každý z nich je pro Radka splněným snem. Dře od mládí a v různých obdobích přirozeně přicházejí různé vrcholy. A připravit se na ně úplně nedá, říká Radko. 

Pro rodinu s takto aktivními a úspěšnými dětmi je někdy těžké, aby se všichni sešli. Rodiče musí lítat mezi Evropou a Amerikou. Občas se zajdou podívat na Karolínu do divadla, ale když táta navíc trénuje, tak to není lehké skloubit. Vždycky se musí rozhodnout, kdy kam poletí a kde budou. A přestože by to všichni chtěli, často se všichni čtyři jako rodina nesejdou. Radko je tu v létě, ale to má Karolína zkoušky a představení, takže se doma spíše střídají.
Přestože sourozenci žijí od sebe daleko, mají silný vztah. Vypěstovali si ho už jako malí, kdy žili s rodiči v zahraničí, tehdy se z nich stali velcí parťáci. Volají si, píší a po narození Radkovi dcery Leontýnky jsou v kontaktu ještě intenzivněji, protože Karolínu zajímá, jak se neteři daří. Od té doby také jezdí za bráchou častěji. Radko se směje, že už nevolá jemu, ale zajímá ji hlavně, jak se má Leontýnka.
Udržují vztah, jak jen to jde, ale je to těžké, protože oba mají programy nabité. Sladit to dohromady je složité. Snaží se alespoň v létě, kdy jezdí na společnou rodinnou dovolenou. Letos však nevyjde ani ta – jednak kvůli Radkově svatbě a také proto, že Leontýnka je ještě malá. Ale přece jen spolu stráví v létě dost času, například mají naplánovanou společnou výpravu na vodu. 

Iva Ondřichová